„Kiskunmajsai járás területi együttműködésének fejlesztése” ÁROP-1.A.3.-2014-2014-0021
ÁROP-1.A.3.-2014-2014-0021 azonosító számú, „Kiskunmajsai járás területi együttműködésének fejlesztése” címmel Önkormányzatunk vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást nyert. Ebben a rövid tájékoztatóban ismertetjük a projekt legfontosabb elemeit.
A helyi szinten kidolgozandó és megvalósítandó stratégiai programok egyike a helyi esélyegyenlőségi program (továbbiakban: HEP), melyet az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény értelmében minden települési önkormányzat öt évre szólóan fogad el, s melyet kétévente át kell tekinteni és szükség esetén felül kell vizsgálni.
A projekt keretében az alábbi tevékenységek valósulnak meg:
1. Segítségnyújtás a Járási szintű együttműködések erősítése érdekében
A járáson belüli önkormányzatok, civilek, egyházak, gazdasági szereplők összefogását Kiskunmajsa Város Önkormányzata együttműködési megállapodások megkötésével szeretné megerősíteni.
A helyi esélyegyenlőségi programok végrehajtásához szükséges járási szintű szolgáltatási és intézményi együttműködések kialakítását, együttműködési megállapodások megkötését célozzuk a helyi esélyegyenlőségi programok sikeres végrehajtásának támogatására.
A járásszékhelyhez tartozó települések és a többi partner bevonása érdekében a következő lépéseket tervezzük megtenni:
- a) A projektbe való bevonás előkészítése: a projekttel kapcsolatos tevékenységek, feladatok összefoglalása – járási önkormányzatok HEP-einek összegyűjtése, helyzetfelmérés készítése;
- b) A partnerek felkutatása, felkeresése, a feladatok ismertetése – felkérő levél, együttműködési megállapodás minta kidolgozása;
- c) Együttműködési megállapodások megkötése, a partnerek projektbe bevonása.
2. Segítségnyújtás felzárkózási kerekasztal létrehozásában és működtetésében
A járási szintű felzárkózási kerekasztal feladatai:
- áttekinti a járás önkormányzatainak esélyegyenlőségi programjait és azok megvalósulását, kiindulópontként az 1. tevékenység keretében kidolgozott helyzetfelmérésre támaszkodva.
- összehangolja a járásban tervezett intézkedéseket és fejlesztéseket
A járási szintű felzárkózási kerekasztal tagjainak köre:
a) Kötelező tagok
- a járás önkormányzatainak esélyegyenlőségi programért felelős tisztviselői – a részvételükért és szakmai munkájukért illetményt, költséget a projekt keretében nem számolnak el.
- az esélyegyenlőségi célcsoportokkal dolgozó főbb civil szervezetek képviselői,
- a helyi nemzetiségi önkormányzatok delegáltjai,
- az érintett társadalmi csoportok képviselői.
- állandó meghívottként a TKKI területi igazgatóságainak esélyegyenlőséggel foglalkozó szakértői,
- a területileg illetékes kormányhivatal delegáltja.
- Kiskunmajsa Város Önkormányzatának esélyegyenlőségi projektjében tevékenykedő munkatársai
b) Tagja lehet a kerekasztalnak: bármely a helyi, térségi sajátosságok szerint a feladatban érintett más szervezet/szereplő is. Továbbá a projekt keretében bevonásra kerülő esélyegyenlőségi szakértő.
0. Kerekasztal ülést előkészítő egyeztetés a járástelepülések delegáltjainak részvételével
1-4. (időközi) kerekasztal ülés:
Az üléseken az alábbi csoportok jelenlegi helyzetének és problémáinak átbeszélésére kerülhet sor.
- Fogyatékkal élők esélyegyenlőségével foglalkozók helyzete
- Nők esélyegyenlőségével foglalkozók helyzete
- Gyerekek esélyegyenlőségével foglalkozók helyzete
- Idősek esélyegyenlőségével foglalkozók helyzete
- Romák/ mélyszegénységben élők esélyegyenlőségével foglalkozók helyzete
Járási szinten már az együttműködési megállapodások keretében bevont partnerek részvételével kerülnek a lehetséges megoldási javaslatok, intézkedések megvitatásra. A tagok lefektetik a lehetséges beavatkozási pontokat. Összehangolják a járásban tervezett intézkedéseket és fejlesztéseket.
5. (záró) kerekasztal ülés:
Az utolsó kerekasztal ülésen a 4. tevékenység keretében kidolgozásra kerülő járási szintű problématérkép, valamint az ülések jegyzőkönyvein alapuló Esélyteremtő-programterv megvitatására és elfogadására kerül sor.
3. Segítségnyújtás Járási szintű „Esélyteremtő-programterv” elkészítésében
A tevékenység keretében Kiskunmajsa Város Önkormányzata a járás településeinek együttműködését igénylő (a helyi esélyegyenlőségi programok által feltárt) problémák megoldására „Esélyteremtő-programterv”-et kíván létrehozni, amely a Helyi Esélyegyenlőségi Programokon alapul, a helyi együttműködésekre épül, és több önkormányzat együttműködését igényli.
A járási önkormányzatok HEP-einek feldolgozásával, valamint kerekasztal üléseinek tapasztalatai alapján célcsoportonként járási szintű problématérkép kidolgozását tervezzük.
A problématérképben rögzített gócpontok kezelésére, összegezzük az üléseken elhangzottakat, és az ott felvetődött megoldási javaslatokat belefoglaljuk egy egységes intézkedési tervbe, az Esélyteremtő-programtervbe.
A megvalósítási időszak során ennek megfelelően kidolgozásra kerülő dokumentum a járáson belül felmerült problémák komplex kezelésére vonatkozóan fog összefoglaló javaslatokat tartalmazni. A programtervet minimum 1 ív (1 ív: 16 oldal, 40 ezer leütés) terjedelemben tervezzük kidolgozni.
A pályázó járásszékhely településen működtetett kerekasztal tagjai által kerül a kész dokumentum elfogadásra, amelyet ezt követően a kerekasztal munkájában is résztvevő Türr István Képző és Kutató Intézetnek fogunk megküldeni, hogy honlapjukon megjelentessék.
4. Segítségnyújtás Zárórendezvény, rendezvények, konferenciák megszervezésében
Minden időközi kerekasztal ülés után rendezvényt kívánunk tartani a közvetett célcsoport számára, lekövetve a kerekasztal ülésein elhangzottakat, amelyek egy rövid előadás keretében összefoglalnak. A rendezvényeket az esélyegyenlőségi szakértő fogja moderálni (kapcsolódás a 8. tevékenységhez).
A rendezvény keretében beérkező javaslatok, vélemények lehetőség szerint a soron következő ülésen napirendre kerülnek, a tagok mérlegelhetik azokat, amennyiben kivitelezhetőek és a járástelepülések fejlődését segítik elő az esélyteremtő-programterve beemelésre kerülhetnek.
Rendezvényeken részt vehetnek az adott járástelepülés önkormányzatának munkavállalói, a járástelepülések lakossága, gazdasági, társadalmi és civil szervezetek is, akikkel az Önkormányzat együttműködési megállapodást nem kötött.
A rendezvényekhez kapcsolódó támogató tevékenységek:
a. Rendezvényekhez kapcsolódó meghívó, diasor, jelenléti ív összeállítása
b. Rendezvények moderálása
Bővebb információért keresse fel Önkormányzatunkat vagy látogasson el a www.kiskunmajsa.hu oldalra.
KEREKASZTAL MEGBESZÉLÉSEK NAPIRENDJEI
- 2015.08.11. Járási HEP-ek összegző elemzése
- 2015.08.28. Mélyszegénységben élők és romák helyzete és esélyegyenlősége
- 2015.09.22. Mélyszegénységben élők és romák helyzete és esélyegyenlősége
- 2015.09.30. Gyermekek és nők helyzete és esélyegyenlősége
- 2015.10.19. Idősek és fogyatékkal élők helyzete és esélyegyenlősége
- 2015.10.22. Kerekasztalok összegzése
Kapcsolódó anyagok
Kiskunmajsa Járás Esélyteremtő Programterve
Esélyteremtő Programterv készítésnél figyelembe vett jogszabályok